Środa, 28.9.2022
Name days: Bernardyna / Marek / Wacław
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Lekcja z Filharmonią

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Już od najmłodszych lat pragniemy uczyć dzieci obcowania z muzyką klasyczną,  dlatego organizujemy w Szkole Podstawowej „Lekcje z Filharmonią”, które są niezwykłymi zajęciami z muzyki. Także w tym roku szkolnym 2015/2016, rozpoczęliśmy spotkania z muzykami Filharmonii Kaliskiej, zorganizowane przez p.wicedyrektor Grażynę Kucharską.

W październiku rozpoczął się kolejny cykl koncertów edukacyjnych pod hasłem: Podróż i jej wymiary – czas, przestrzeń, wymiary muzyki (elementy dzieła muzycznego).

Wyruszamy więc w świat, eksplorując wspaniałe melodie, gorące rytmy, a także bogate i różnorodne harmonie, monumentalność wielkich klasycznych form i delikatność prostych utworów ludowych oraz mnogość brzmień instrumentów całego świata. Artyści zapewniają wysoki poziom muzycznej prezentacji, dostosowując prelekcje do wieku młodego odbiorcy. Dużym atutem tych muzycznych spotkań są koncertujące zespoły kameralne. Dzięki  tym  zajęciom dzieci uczą się rozpoznawać instrumenty, słuchać ich brzmienia, a także pogłębiają wiedzę w zakresie nowych terminów muzycznych.

Tematy zajęć w tym roku szkolnym to:

Klezmerzy w podróży {październik/listopad} [potocznie klezmer (hebr.– „narzędzie”, „instrument”,  „śpiew”), niegdyś muzyka związana z żydowskimi obrzędami religijnymi, z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową, graną w czasie żydowskich ślubów i uroczystości, by wreszcie połączyć się z jazzem]. Tanecznym krokiem ruszamy w świat! Kaliscy klezmerzy zabiorą nas w podróż po najciekawszych muzycznych zakątkach naszego globu. Zabrzmi argentyńskie tango, klezmerska polka, wirujący walc i wiele innych.

Smyczków świąteczna podróż {grudzień/styczeń}. W ilu językach można zaśpiewać „Cichą noc”? Jak na makiełki mówią na Śląsku? Czy Japończyk je karpia? Czy „Jingle Bells” to kolęda?

Mistrzowie rytmu  {luty/marzec}. Czujecie ten beat? To właśnie dzięki nim jest groove i czadowy drive! Perkusiści to mistrzowie rytmu, którzy sprawią, że serce przyspiesza, a nogi same zaczynają podrygiwać. Zobaczymy sami, ile energii drzemie w instrumentach perkusyjnych.

Muzyka na blachę {kwiecień/maj}. Trąbka, puzon, waltornia, tuba... oni to mają zrobione na blachę! Ale jaka to blacha i ile jej jest? Muzycy sekcji dętej Filharmonii Kaliskiej odkryją przed nami potęgę brzmienia instrumentów dętych blaszanych.

 

Galeria Zdjęć