Sunday, 2.10.2022
Name days: Aleksander / Sława / Teofil
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Koszarowe Przygody 2014

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Koszarowe przygody” w Zespole Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim

W piątek 21 listopada 2014 roku uczniowie gimnazjum uczestniczyli w projekcie regionalno – historycznym w ZSU w Ostrowie Wielkopolskim. Z zaproponowanego bogatego programu wybraliśmy interesujące nas tematy, były to: „Zabudowania wojskowe w niemieckim i polskim Ostrowie” ukazujący historię wojskowości; „Droga ku wolności – historia Polski w obrazach” inscenizacja wydarzeń i „Nowe uzbrojenia w pierwszej wojnie światowej”.

Otoczenie budynku zostało zrekonstruowane na wzór koszarowego otoczenia z lat 20 XX wieku. Na teren szkoły weszliśmy po otrzymaniu przepustek, prowadzeni przez strażnika po drodze mijając posterunek wojskowy.

W podziemiach przy symbolicznym ognisku śpiewaliśmy piosenki żołnierskie z różnych epok przy akompaniamencie gitary.

Dodatkową atrakcją była prezentacja specjałów mistrzyni ostrowskiej kuchni Józefy Hoffmanowej powiązana z degustacją potraw, wystawą sprzętu i artykułów gospodarstwa domowego z lat 50 i 60 czasów PRL-u. Serwowane dania, takie jak śledź w śmietanie, sałatka jarzynowa czy ryba po grecku z apetytem zjedliśmy w restauracji stylizowanej na lata 70 – te, popijając herbatką i zagryzając na deser wafle przekładane marmoladą.

Była to dla nas znakomita lekcja historii, podziwialiśmy efektowne wystawy, eksponaty militarne, znakomite prezentacje i przygotowanie uczniów prowadzących projekt oraz ich opiekunów.   


Galeria Zdjęć