Piątek, 22.9.2023
Name days: Maurycy / Ignacy / Tomasz
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Innowacja: „Świat nauki w sztuce teatralnej”

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

  Dnia 16 czerwca 2016 roku w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ociążu odbyła się  I część innowacji pedagogicznej „Świat nauki w sztuce teatralnej” zaplanowanej na lata 2016-2018, która powstała jako efekt współpracy liderów zespołu matematyczno-przyrodniczego oraz humanistów pań Sylwii Naskręckiej oraz Agnieszki Woźniak.

  Ważnym elementem działań dydaktycznych naszej szkoły jest odkrywanie i rozwijanie pasji uczniów związanych z teatrem, grą aktorską, a także uzdolnień wokalnych, plastycznych oraz rozbudzanie zainteresowań przedmiotami ścisłymi, tj. fizyką i chemią, dlatego celem innowacji jest rozwijanie umiejętności wokalno-artystyczno-teatralnych uczniów, m.in. poprzez wczuwanie się w role odkrywców podstawowych praw fizyki i chemii, na których opiera się współczesny świat nauki.

  Tego typu zajęcia pozalekcyjne zaplanowane na kolejne dwa lata uświadomią nie tylko uczestnikom, ale także obserwatorom małych form teatralnych, iż jest możliwa ścisła korelacja przedmiotów humanistycznych i przyrodniczych, które mogą wydawać się odległe w nauczanych treściach. Rozwiną także w uczniach kreatywność, wyobraźnię, pomysłowość oraz umiejętności wyszukiwania potrzebnych informacji do przedstawienia najistotniejszych praw nauki, bez których nie byłoby możliwości dokonania współczesnych odkryć.

  Przedstawiona w miniony czwartek I część innowacji  zatytułowana „Archimedes i starożytni Grecy” przeniosła  widzów w świat pierwszych odkryć i wynalazków. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia doświadczeń oraz eksperymentów pochodzących ze świata starożytnej Grecji, które stały się początkiem odkryć w późniejszych wiekach. Poznali instrument badawczy- gnomon, a także odkrycia i dokonania Archimedesa, Pitagorasa, Hipokratesa, Sokratesa, Platona, Fidiasza, Protagorasa, Anaksagorasa oraz Demokryta, odkrywcy atomu. Występy teatralne wzbogacone zostały muzyką grecką oraz piosenką „Byli sobie odkrywcy”, która będzie łączyła wszystkie części innowacji. Oprawę muzyczną przygotowała pani Agnieszka Wielebska. W świat wynalazków przeniosły nas rekwizyty, kostiumy aktorów oraz przepiękna scenografia utrzymana w stylu starożytnej Grecji wykonana przez uczniów pod opieką pań współrealizujących innowację: Karolinę Nowakowską oraz Małgorzatę Olechowską.

Agnieszka Woźniak


Galeria Zdjęć