Sunday, 25.2.2024
Name days: Adam / Cezary / Jarosław

Dziecięce biuro podróży – sprawdza się w Berlinie (2013)

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Od 18 lutego 2013 roku uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej realizują zadania wynikające z innowacji pedagogiczno-organizacyjnej pod tytułem „Dziecięce biuro podróży - aktywne poznawanie przyjaciół w Europie”. Zauważyliśmy, iż  turystyka, agroturystyka oraz związane z nimi zawody stają się coraz popularniejsze i mogą być dla naszych uczniów szansą na sukces w przyszłości. W ramach zajęć innowacyjnych, warsztatów językowych oraz wspólnych podróżach po Polsce i Niemczech uczniowie będą przedstawiać nasz region oraz naszą ojczyznę jako ciekawą, pełną nie odkrytego uroku atrakcję turystyczną. Pierwsze zajęcia w ramach innowacji miały na celu przygotowanie interaktywnej reklamy Krakowa i okolic dla kolegów i koleżanek z niemieckich szkół w Berlinie, którzy będą mieli okazję poznać przedstawione osobliwości podczas międzynarodowej „zielonej szkoły” w dniach od 11-16 maja 2013 roku. Uczniowie przygotowali przedstawienie teatralne w języku niemieckim „Legende űber Waweldrachen” oraz multimedialną prezentację  największych atrakcji turystycznych. Debiut działalności dziecięcego biura podróży miał miejsce w Berlinie podczas polsko-niemieckiej wymiany uczniów z Katolicką Szkołą St. Alfons i St. Marien w dniach od 5 do 10 marca 2013 roku. Niemieccy uczniowie, nauczyciele oraz rodzice z dużym zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie i jak sami przyznali z niecierpliwością oczekują maja, kiedy na własne oczy będą mogli zobaczyć te przepiękne miejsca.

Zgodnie z założeniami innowacji każde polsko- niemieckie spotkanie ma być pretekstem do utworzenia mini projektu turystycznego w formie multimedialnej prezentacji w obu językach na temat zwiedzonych miejsc. Mając to na uwadze uczestnicy tegorocznego spotkania w Berlinie z zapałem zbierali ulotki, prospekty, sporządzali notatki, filmowali, robili zdjęcia, tłumaczyli opisy zabytków- słowem przygotowywali materiał do multimedialnej kroniki spotkań, którą  przygotują w ramach innowacyjnych warsztatów językowych pod opieką nauczycielki języka niemieckiego Renaty Jakubczyk i zademonstrują podczas polsko-niemieckiego majowego spotkania w Kluszkowcach. Trzeba przyznać, iż jak co roku strona niemiecka przygotowała bardzo ciekawy i urozmaicony program dla naszych uczniów. Oprócz najpopularniejszych zabytków Berlińskich jak siedziba niemieckiego parlamentu- Reichstag, Brama Brandenburska, Czerwony Ratusz, Wieża Telewizyjna, Wyspa Muzeów, Uniwersytet Humbolta, Katedra Berlińska oraz popularnie zwane przez mieszkańców Berlina puderniczka i pomadka, czyli kompleks Gedächtniskirche niezapomnianych wrażeń dostarczyły interaktywne laboratoria naukowe w Berlinie i Poczdamie (tak zwane Mitmachmuseum). Uczniowie samodzielnie dokonywali odkryć z dziedziny chemii czy fizyki oraz na własne oczy mogli się przekonać  „jak to działa” czy „jak to jest zrobione”.

W piątek 8 marca wszyscy uczestnicy wymiany wraz z rodzicami i opiekunami spotkali się na integracyjnym przyjęciu przygotowanym przez niemieckich rodziców. Była to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń i niekończących się rozmów dotyczących idei współpracy pomiędzy szkołami w Polsce i Niemczech. Dzieci z kolei zajęte były zajęciami integracyjnymi na bazie animacji językowych i zabaw ruchowych, między innymi z chustą Klanzy. Już niedługo, bo w maju,  znów się spotkamy i przeżyjemy kolejną przygodę realizując projekt „Razem z Papieżem Janem Pawłem II na górskich szlakach”.

Warto podkreślić, iż tak złożone przedsięwzięcie nie było by możliwe bez zaangażowania oraz opieki organizacyjnej i pedagogicznej pani dyrektor Katarzyny Kaźmierczak oraz dyrektorów partnerskich szkół. Wszyscy bardzo się cieszymy, iż w tej niezapomnianej podróży towarzyszyli nam uczniowie szkoły podstawowej im Adama Mickiewicza w Skalmierzycach pod opieką pani Anity Morawskiej, gdyż razem przeżyliśmy wspaniałe chwile i z niecierpliwością oczekujemy ponownego spotkania w maju.

Pragniemy serdecznie podziękować za finansowe wsparcie PNWM Jugendwerk z siedzibą w Warszawie.

Koordynator wymiany Renata Jakubczyk


Galeria Zdjęć