Poniedziałek, 11.12.2023
Name days: Artur / Stefan / Waldemar
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Berlin ist eine Reise wert , czyli warto zwiedzać Berlin.

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

O prawdzie tych słów mogli przekonać się niedawno uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu oraz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach, którzy wspólnie z nauczycielami przebywali w dniach od 17 do 22 marca br. w stolicy Niemiec – Berlinie .

Polsko – niemieckie spotkanie uczniów po raz kolejny odbyło się w ramach innowacji pedagogicznej pt. „ Dziecięce biuro podróży – czyli aktywne poznawanie przyjaciół w Europie” , której pomysłodawczynią i zarazem organizatorką jest Pani Katarzyna Kaźmierczak – dyrektor Zespołu Szkół w Ociążu. Gospodarzami międzynarodowej wymiany uczniów były dwie berlińskie , katolickie szkoły podstawowe imienia św. Marii oraz św. Alfonsa .

W programie sześciodniowego programu znalazło się wiele atrakcji. Zarówno polscy jak i niemieccy uczniowie wraz z opiekunami gościli w berlińskim ratuszu , nazywanym potocznie z racji jego wyglądu „czerwonym ratuszem”. W magistracie uczniowie spotkali się z pracownikami administracji oraz protokołu dyplomatycznego, którzy w ciekawy i przystępny sposób opowiedzieli o funkcjonowaniu tego jakże ważnego dla miasta urzędu oraz zdradzili kulisy przygotowywania oficjalnych wizyt ważnych osobistości ze świata polityki , kultury , koronowanych głów oraz hierarchów kościelnych. Polska grupa otrzymała w prezencie kopie wpisów Papieża Jana Pawła II oraz Lecha Wałęsy do Złotej Księgi Gości . Uczniowie obu grup mieli również zaszczyt wpisania się do księgi zwiedzających ratuszowe podwoje . Oprócz zwiedzania pomieszczeń magistratu , do których na co dzień niewielu turystów ma wstęp, uczniowie mieli także okazję choć przez chwilę pobyć w sali obrad Rady Miejskiej Berlina oraz zasiąść w fotelu samego burmistrza stolicy.

Po wizycie w „czerwonym ratuszu” przyszedł czas na odwiedziny polskiej ambasady w Berlinie . To właśnie tutaj uczniowie dowiedzieli się , jak funkcjonuje i na czym polega praca placówki dyplomatycznej , czym różni się od konsulatu, co można w niej załatwić i jaką uzyskać pomoc. Dla obu grup spotkanie w ambasadzie było z całą pewnością interesującą , wyjątkową i żywą lekcją wiedzy o społeczeństwie .

W programie międzynarodowego spotkania uczniów znalazły się również takie atrakcje jak: podziwianie panoramy miasta z wieży katedry francuskiej, siedziba niemieckiego parlamentu , Brama Brandenburska, zwiedzanie Poczdamu oraz lekcja historii w przepięknym i ogromnym kompleksie zespołu pałaców Sanssouci wraz z jego ogrodami.

Oprócz nauki i poznawania miasta nie zabrakło również czasu na innego rodzaju atrakcje . Niewątpliwie masę wrażeń dostarczył uczniom przejazd drezynami w miejscowości Mittenwalde oraz wspólny piknik, gry i zabawy na świeżym powietrzu.

Popołudnia i wieczory polscy uczniowie spędzali u rodzin swoich niemieckich koleżanek i kolegów, które także zadbały o to, aby mali goście z Polski - poza oficjalnym programem - zobaczyli i poznali uroki niemieckiej stolicy. Były zatem wycieczki po mieście , zwiedzanie Muzeum Historycznego , Muzeum Techniki i Przyrody, wieży telewizyjnej, fabryki czekolady, przejazdy metrem , spacery po Placu Poczdamskim , wspólne zakupy, wyjścia do zoo, do kina i na basen.

Celem międzynarodowego spotkania uczniów była przede wszystkim integracja, czyli wzajemne poznanie się uczestników , a także zwyczajów i obyczajów niemieckich oraz doskonalenie znajomości języków niemieckiego i angielskiego. Jednym z elementów wspomnianej integracji był z całą pewnością występ teatralny polskich uczniów , którzy dla swoich niemieckich kolegów i koleżanek przygotowali przedstawienie w języku niemieckim pt. „ Muzykanci z Bremy”. Uczniowie z Nowych Skalmierzyc zaprezentowali pełną humoru prezentację multimedialną przedstawiającą placówkę , do której na co dzień uczęszczają. Część artystyczną zakończyło wspólne , pyszne śniadanie przygotowane w formie bufetu przez niemieckich rodziców.

Zwieńczeniem i zarazem zakończeniem sześciodniowego pobytu u naszych zachodnich przyjaciół był bardzo wzruszający udział w niedzielnej mszy świętej . W wypełnionym po brzegi kościele modlili się wspólnie wszyscy uczniowie , opiekunowie , rodzice i pozostali parafianie , także nasi rodacy na stałe mieszkający w Berlinie. Mimo iż msza święta została odprawiona w języku niemieckim , to nie zabrakło na niej polskich akcentów . Liturgia słowa oraz modlitwa powszechna zostały odczytane w obu językach . Fragmenty kazania i specjalne błogosławieństwo dla podróżujących zostały również przetłumaczone na język polski .

Nad przebiegiem międzynarodowego spotkania czuwali wspólnie nauczyciele z Niemiec i z Polski – Katarzyna Kaźmierczak , Grażyna Kucharska , Ricarda Bielsky, Elżbieta Nocon – Peters , Ursula Schwers- Merfort oraz Donata Walczak – Stawik.

Przygotowanie i organizacja międzynarodowego spotkania uczniów wymaga ogromnej pracy , pomocy i zaangażowania wielu osób . W imieniu wszystkich uczestników wyjazdu do Berlina chciałabym serdecznie podziękować za okazaną pomoc i wsparcie Pani Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożenie Budzik , Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej , Państwu Arlecie i Zbigniewowi Nowackim , a także Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie , która każdego roku udziela nam finansowego wsparcia na zrealizowanie projektów wymiany międzynarodowej.

Pobyt w Berlinie to pierwszy etap międzynarodowego projektu. Z niecierpliwością czekamy na rewizytę niemieckich uczniów w Polsce , która odbędzie się na początku czerwca br. w Ociążu i w Nowych Skalmierzycach oraz w malowniczych okolicach Karpacza .

Donata Walczak – Stawik


Galeria Zdjęć