Czwartek, 8.12.2022
Name days: Edyta / Maria / Alojzy
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

70 rocznica utworzenia PPP

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

70 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

W piątek 26 września 2014 roku obchodziliśmy w naszej szkole 70 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. W tym dniu na korytarzach szkolnych można było obejrzeć okolicznościowe gazetki, uczniowie gimnazjum przygotowali emblematy Polski walczącej, które przypięli do mundurków szkolnych. W czasie przerw z radiowęzła płynęła muzyka i pieśni z okresu II wojny światowej i powstania warszawskiego. Najważniejszym punktem obchodów było spotkanie z kombatantem panem Edmundem Marczakiem. W spotkaniu brali udział uczniowie klas trzecich gimnazjum i klasy szóstej szkoły podstawowej. Pan Edmund opowiedział o swoich przeżyciach wojennych, odpowiadał na przygotowane przez uczniów pytania i pokazał przyniesione pamiątkowe zdjęcia oraz dokumenty. Uczniów szczególnie zainteresowały odznaczenia wojskowe. Które z nich ceni najbardziej? To jedno z pytań uczniów.

Spotkanie przebiegało w podniosłej atmosferze, szacunek wszystkich wzbudził wiek pana Edmunda – 97 lat. Życzymy mu długich lat życia w tak dobrej kondycji.

Kolejnym punktem obchodów był poniedziałkowy wyjazd do kina na film „Miasto 44”. Obraz powstania warszawskiego, którego 75 rocznicę wybuchu obchodziliśmy w tym roku poruszył głęboko uczniów. Pamięć o tych czasach i ludziach na zawsze zostanie w naszej pamięci.

Chwała bohaterom!

Elżbieta Nowak


Galeria Zdjęć