Sunday, 2.10.2022
Name days: Aleksander / Sława / Teofil
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

„Reisen machen klug” - podróże kształcą. Międzynarodowa Zielona Szkoła - Rewal 2014

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

       Polsko – niemieckie spotkania uczniów i nauczycieli należą już do tradycji naszej placówki i na stałe zagościły w kalendarzu szkolnych imprez. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele bardzo chętnie biorą w nich udział, zwłaszcza, gdy odbywają się w malowniczych zakątkach naszego kraju lub w stolicy Niemiec – Berlinie.

       Nie inaczej było i tym razem podczas międzynarodowej Zielonej Szkoły, która odbyła się w dniach od 18 do 23 maja br. w Rewalu.  Spotkanie uczniów z Niemiec i z Polski  przebiegało w ramach realizowanej w Szkole Podstawowej w Ociążu  innowacji pedagogicznej pt.: „Dziecięce biuro podróży – czyli aktywne poznawanie przyjaciół w Europie”.

      W projekcie uczestniczyli uczniowie z czterech placówek,  czyli uczniowie Zespołu Szkół w Ociążu, Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich z Nowych Skalmierzyc oraz dwóch katolickich szkół St. Alfons i St. Marien z Berlina. Dla uczniów z Berlina przyjazd do Rewala był rewizytą, bowiem polscy uczniowie gościli w stolicy Niemiec pod koniec marca br. . Pomysłodawczynią  przedsięwzięcia jest Pani Katarzyna Kaźmierczak - dyrektor Zespołu Szkół w Ociążu.

        Motyw przewodni tegorocznej międzynarodowej Zielonej Szkoły to przede wszystkim poznawanie  przyrody i historii Pomorza Zachodniego. W programie zwiedzania znalazły się między innymi takie nadmorskie miejscowości, jak Trzęsacz ze słynnymi ruinami kościoła oraz legendą o Zielenicy, przepięknie i wizualnie  opowiedzianą  za pomocą prezentacji multimedialnej w Muzeum na Klifie,  pełne uroku Międzyzdroje, Woliński Park Narodowy, Niechorze z zapierającą dech w piersiach latarnią morską, Kołobrzeg oraz sam Rewal, w którym uczniowie nie tylko się uczyli, ale także aktywnie  odpoczywali na plaży.

        Gwoździem programu okazała się niewątpliwie podróż w czasie – „lekcja żywej historii” w Centrum Słowian i Wikingów w miejscowości Wolin. To właśnie tutaj polscy i niemieccy uczniowie w mieszanych grupach poznawali tajniki pisania gęsim piórem, lepienia naczyń z gliny oraz wyrabiania przedmiotów z filcu. Dużym powodzeniem wśród uczestników zajęć cieszyła się średniowieczna musztra, a także zwiedzanie rekonstrukcji średniowiecznego miasta. Zwieńczeniem pobytu w grodzie Wolin – Jomsborg była degustacja podpłomyków pieczonych na blasze z miodem, marmoladą lub twarogiem, a także chleba ze smalcem i ziołowej herbaty.

       Pobyt na Zielonej Szkole to nie tylko zwiedzanie uroczych miejsc, ale także twórczy i aktywny udział w zajęciach edukacyjnych. Polsko – niemieckie grupy uczniów współzawodniczyły w konkurencjach sportowych na plaży. Nie zabrakło zajęć plastycznych   integrujących dzieci z Niemiec i z Polski  oraz takich, które miały na celu kształcenie umiejętności językowych i współpracy w grupie.

Odbyły się również konkursy – czystości, konkurs na najpiękniejszą budowlę – zamek  z piasku czy logo (wizytówkę) własnego pokoju. We wszystkich konkurencjach zostali wyłonieni zwycięzcy, przyznano nagrody oraz wyróżnienia.

        Nad przebiegiem spotkania czuwali wspólnie nauczyciele z Polski i z Niemiec – dyrektor Zespołu Szkół w Ociążu Katarzyna Kaźmierczak, wicedyrektor szkoły Grażyna Kucharska, dyrektor berlińskiej placówki Ricarda Bielsky, nauczycielka wychowania fizycznego Claudia Tessmer oraz Donata Walczak – Stawik nauczycielka języka niemieckiego.

       W imieniu wszystkich uczestników spotkania dziękuję Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży  z siedzibą w Warszawie za finansową dotację do naszego projektu.

Donata Walczak - Stawik


Galeria Zdjęć